Stacja Regeneracji Węgla Aktywnego
Wydział Badania Wody
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.
Przykładowe zakresy badań
Badanie mikrobiologiczne wody
-
Dotyczy obiektów adaptowanych, w których dokonuje się zmian sposobu użytkowania z niewielką ingerencją w instalację wodociągową (np. wymiana baterii), niezwiązanych z produkcją lub obrotem żywnością, obiektów funkcjonujących bez ingerencji w instalację wodociągową związanych z produkcją lub obrotem żywnością.
Badanie fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody
-
Dotyczy obiektów po długim przestoju, nowych obiektów, do których doprowadzone jest nowe przyłącze wodociągowe oraz obiektów z ingerencją w instalację wodociągową, posiadających własne ujęcie wody.
Bakterie z rodzaju
Legionella
-
Dotyczy obiektów posiadających zbiornik ciepłej wody. Pobieranie próbek odbywa się w co najmniej trzech punktach instalacji:
- Na wypływie zbiornika kub w najbliższym punkcie czerpalnym
- W punkcie czerpalnym położonym najdalej od zbiornika
- W miejscu powrotu wody do podgrzewacza
FAQ
Tak, nasze Laboratorium posiada certyfikat akredytacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji, a także zatwierdzenie systemu wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach (Sanepid). Nasze wyniki badań są uznawane w urzędach, w tym w Sanepidzie. Zakres akredytacji jak i zatwierdzenie systemu dostępne są w Dokumentach do pobrania.
Nie. Takie kompetencje posiadają jedynie organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Sanepidu). Nasze laboratorium dla każdego badanego parametru, dla które w odpowiednim akcie prawnym została podana wartość liczbowa, podaje „Stwierdzenie zgodności” w odniesieniu do tego aktu prawnego, zgodnie z zasadami opisanymi ILAC-G8 „Wytyczne dotyczące zasad podejmowania decyzji i stwierdzeń zgodności”.
W zależności od zakresu, badanie wody trwa od kilku do kilkunastu dni. Raport z badań sporządzany jest niezwłocznie po skompletowaniu wszystkich wyników i przesyłany do Klienta. Klient jest informowany w trakcie pierwszego kontaktu o terminie zakończenia badań, co jest uzależnione od zamawianego zakresu, np. zakres z Rozporządzenia Ministra w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dla parametrów grupy A z (podstawowe badanie fizykochemiczne i mikrobiologiczne (odbiór sanepidu) sprawozdanie zostanie wydane do 7 dni roboczych od daty pobrania próbki.
Przede wszystkim niezbędne jest ustalenie celu i zakresu, w jakim ma zostać przebadana woda. Np. dla celu: kontrola wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zakres wyznacza Państwowa Inspekcja Sanitarna (Sanepid). Dla sprawdzenia, czy woda może być użyta w okładzie technologicznym zakres może być określony w specyfikacji technicznej urządzeń itp.
Tutaj znajdą Państwo zakresy badań wskazane przez Państwową Inspekcję Sanitarną całego województwa śląskiego w przypadku odbiorów instalacji wodociągowych w np. szkołach, przedszkolach, sklepach, restauracjach / odbiorach rurociągów. W przypadku problemów zachęcamy do skontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta. Nasi konsultanci pomogą w doborze pakietu badań oraz udzielą dodatkowych wskazówek dotyczących realizacji zlecenia. W przypadku badania wody w budynkach wszystkie prace remontowe na instalacji wodociągowej powinny być zakończone, włączając w to zamontowanie kranu / zaworu probierczego i zlewu/umywalki z odpływem.
Nie. Wyniki badań wody są przesyłane jedynie do Zleceniodawcy. W przypadku odbiorów rurociągów / instalacji wodociągowych / obiektów żywieniowych itp. to Klient jest zobowiązany do przedstawienia wyników odpowiednim organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przypominamy, że jeżeli woda jest dostarczana konsumentom, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017 roku (Dz.U. 2017 poz. 2294), w §6. Ust. 2) należy informować odpowiedniego terenowo państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o przekroczeniach wartości parametrycznych.
W przypadku zwykłej kontroli jakości wody ze studni przydomowych, zazwyczaj wykonuje się badanie mikrobiologiczne oraz analizę podstawowych parametrów fizykochemicznych. W doborze wskaźników jakościowych do zbadania przydatnym będzie znajomość potencjalnych zagrożeń – np. potencjalnych zanieczyszczeń przemysłowych, działalności rolniczej, wysypisk śmieci (legalnych i nielegalnych) w okolicach studni. W przypadku badań dedykowanych w celu dobrania odpowiedniej instalacji oczyszczającej wodę zachęcamy do uprzedniego skontaktowania się z firmami instalacyjnymi w celu określenia pakietu wymaganych przez nich badań.
Tak, w naszym Laboratorium możliwe jest zorganizowanie praktyki dla studentów oraz uczniów szkół średnich. W celu uzyskania informacji i wytycznych zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Personalnej Kadrowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.
Zapraszamy do kontaktu
Wydział Badania Wody
Adres: ul. Żeliwna 38, 40-599 Katowice
Telefon 032 200 96 40
Email laboratorium@gpw.katowice.pl
Wydział Badania Wody Laboratorium Goczałkowice
Adres:ul. Jeziorna 5, 43-230 Goczałkowice Zdrój (na terenie Zakładu Uzdatniania Wody „Goczałkowice”)
Telefon 32 210 30 51 w.236
Email labgocza@gpw.katowice.pl
Wydział Badania Wody Laboratorium Maczki
Adres:ul. Wodociągi 4, 41-217 Sosnowiec (na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Maczki”)
Telefon 32 294 81 35 w.33
Email labmaczki@gpw.katowice.pl